Galeria

Batory pod Pskowem

Monumentalna płaskorzeźba, inspirowana obrazem Jana Matejki „Batory pod Pskowem”. Wymiary tej rzeźby to 6 metrów długości i 3m szerokości. 

„Rejtan- przestroga”

Rzeźba wykonana z10 bloków drewna o wymiarach szer.60cm. wys.300cm i grubość 40cm oraz wadze 500kg, które po zestawieniu dały ścianę drewna o wymiarach dł. 600cm wys. 300 cm grubość 40cm i łącznej wadze 5000kg. Prace rzeźbiarskie zostały rozpoczęte w kwietniu 2011 roku a zakończone 31 sierpnia 2013 roku.

Bitwa pod Grunwaldem

Monumentalna płaskorzeźba zainspirowana obrazem Jana Matejki w skali 1:1. Rzeźba o wymiarach 10,2 m na 4,7 m, składa się z 34 bloków, każdy wysokości ok. 2,4 m i szerokości ok 60 cm. Każdy waży ok 450 kg.

XX wiek Rzeczypospolitej

Cykl pięciu płaskorzeźb wykonanych w drewnie lipowym, o wymiarach dł. 3m, wys. 2,2m, grubość 20cm. Według autora każda poszczególna rzeźba przedstawia najważniejsze wydarzenia XX wieku Rzeczypospolitej.  Prace rzeźbiarskie nad całością trwały od 2015-2018 roku. każda z rzeźb w górnej części ma odpowiedni tytuł dotyczący zawartej w niej treści (sceny) w danym okresie tego wydarzenia. Wszystkie prace można obejrzeć na żywo w skansenie w pod zielonogórskiej Ochli. 

Cykl rozpoczyna się od roku 1918 gdy po pierwszej wojnie światowej, porozbiorowa Polska czyli po 123 latach rozbiorów wraca na mapę Europy.

Kolejna rzeźba przedstawia wydarzenie  z roku 1920 popularnie zwanym ” Cudem nad Wisłą”, gdzie wolna już Rzeczypospolita pod przywództwem marszałka Józefa Piłsudskiego, powstrzymuje imerialistyczne zapędy Leninowskiej Sowieckiej Rosji przed inwazją nie tylko na Polskę, ale również niweczy plany Lenina narzucenia komunizmu w Europie.  

Trzecia praca przedstawia w sposób alegorystyczny wybuch II wojny światowej rozpoczynającej się od podstępnej napaści na Rzecząpospolitą. Autor pokazuje w niej treść strasznych skutków tej wojny, tak dla świata jak i Polski. Z lewej strony rzeźby ukazuje obozy  koncentracyjne gdzie niemieccy naziści mordowali obywateli z różnych krajów na które Niemcy dokonywali inwazji i grabieży. Opisane są tu głównie narodowości najbardziej prześladowane i mordowane. Z prawj zaś strony autor umieścił miejsca zsyłek i mordu narodu polskiego, przez drugiego najeźdźcę którym była sowiecka Rosja. 

Czwarta praca przedstawia zakończenie II wojny światowej i nowego podziału Europy przez mocarstwa, które w głównej mierze doprowadziły do unicestwienia hitlerowskich Niemiec. Nowe granice Polski dyktuje Stalin bez udziału Polaków. Narzuca Polakom nową władze całkowicie uzależnioną i podległą Rosji, a przeciwników, nie zgadzających się z taka sytuacją wtrąca rękami polskich  sprzedawczyków do więzień lub na zsyłkę w głąb Rosji, jednocześnie mordując największych patriotów Polskich. 

Piąta ostatnia rzeźba podzielona została symbolem V na trzy części i nazwana ” Solidarność 80″. Jest w niej zawarta treść buntu Polaków przeciw komunistycznej władzy, z żądaniem godnej pracy, płacy i chleba.  Bunt ludzi pracy doprowadza do furii komunistyczne władze, które wprowadzają stan wojenny w kraju. Dzięki pomocy innych krajów a głównie wsparcia papieża Polaka Jana Pawła II i światowej opinii oraz opatrzności Bożej jaką w swoich pielgrzymkach przywoził do kraju papież , komunistyczna władza po 57 latach zakończyła się. Ten zryw Polaków rozlał się na wszystkie kraje rządzone przez komunistów i pod butem Rosji doprowadzając do zmiany ustrojowej i odcięcia się od Rosji. 

Przewiń do góry